Stonning!

هاروارد، حسین درخشان و دو‌گونه سنگساردر ماه مارچ ۲۰۰۸، یک زوج ایرانی در تاکستان، جعفر کیانی و مکرمه ابراهیمی که سالها با هم زندگی کرده و با اطمینان از ثبت ازدواجشان حتی برای فرزندشان شناسامه صادر شده بود به اعدام با پرتاب سنگ محکوم شدند.

شادی صدر وکیل مکرمه ابراهیمی جزئیات اجرای حکم سنگسار جعفر کیانی را چنین توصیف می‌کند:
“…اندازه سنگ ها به حدي بزرگ بود که حتي صورت ظاهري اجراي حکم نيز با اشکال مواجه است؛ اين سنگ ها اکنون به تهران منقل شده است تا به عنوان مدرک مورد استفاده قرار گيرند….

عفر پس از سنگسار در حالي که گوش و بيني اش کنده و له شده بود، همچنان زنده بود و وقتي پزشک قانوني زنده بودن او را تائيد مي کند، آقاي (…) با يک بلوک سيماني بزرگ بر سرش مي کوبد و اورا به قتل مي رساند”


چندی بعد در ۲۸ جولای ۲۰۰۸، روزنامه گاردین خبری مبنی بر صدور چندین حکم سنگسار در ایران را منتشر کرد. دادگاه ۸ زن و یک مرد از پایین‌ترین طبقات جامعه را، درحالکیه برخی به دلیل عدم تسلط بر زبان فارسی، اتهامات و کیفرخواست را متوجه نشده‌بودند به سنگسار محکوم کرد.

انتشار این خبر اعتراض شدید، جامعه کاربران ایرانی را در پی‌داشت. اعتراضی که اینبار اما گسترده‌تر از گذشته بود. اما در این میان رویداد دیگری، به موج بی‌سابقه‌ای از اعتراض در میان کاربران دامن‌زد:

حسین درخشان از حامیان پر‌وپا قرص محمود احمدی نژاد، در پستی عجیب و غریب، خبرنگار گاردین در تهران و شادی صدر و دیگر فعالان زن مخالف سنگسار را متهم به مزدوری برای آمریکا و اسرائیل و صهیونیسم کرد.  او سپس در چند کامنت با دشنام و استهزاء، اعتراض ایرانیان به سنگسار ۸ زن و ۱ مرد را به سخره گرفت و این در‌حالی بود که او مدتی قبل از این پست در بلاگ مرتبا درباره خوشگذارنی و سفر با دوست دخترش Sandrine Murcia شراب‌اسرائیلی نوشیدن در پاریس، طالبی کانتالوپی و شراب سفید در جنوب فرانسه و … مطلب و تصویر منتشر می‌کرد.

متن و کامنتها عینا از بلاگ درخشان و گرینه کاربری او در سایت بالاترین:


—————————————————————————————————————

حسین درخشان:

تو بذار هر وقت اعدام شدند اونوقت کنفرانس خبری بذار. این نشون میدی دنبال بهانه میگردی فقط تا جمهوری اسلامی رو ضایع کنی. در ضمن، همونقدر خبرهای نیویوریک تایمز و گاردین اون دفعه روی اون قاضی محلی تاثیر گذاشت و جلوی اجرای حکم رو گرفت این دفعه هم میگیره لابد. بابا جمعش کنین این سوسول بازیها رو. فکر کردین با یه مشت گاو و گوسفند طرفین واقعا؟ … اینها هر وقت سنگسار شدن اون وقت میشه خبرش رو پخش کرد. ولی اینجوری واقعا بجز به وجههی مردم و مملکتشون سود این کار به کی میرسه؟در ضمن، مطرح کردن عمدی این که اینها کرد بودن یا عرب واقعا کار کثیفیه و دقیقا هدفش اینه که مردم اون منطقه ها رو عصبی و ناراضی کنه و اختلافات قومی رو دامن بزنه.

اینا اگه فعال حقوق بشر بودن که وضع ایران خوب بود. اینها پروپاگاندیست های رایس توی تهران هستند و سردسته شون هم اون شیرین عبادی خائن است که تنها چیزی که براش مهم نیست حقوق بشره. اینا اگه دنبال حقوق بشر بودن راجع به این زندانی که اسراییلی ها درست کردن توی غزه خفه خون نمیگرفتن….

شادی صدر با این کارش الان بین صدها میلیون نفر آدم در دنیا این تصور رو ساخته که حکومت ایران همین فرداست که نه نفر رو سنگسار کنه و کاملا هم با این کار موافقه. در واقع یه جور حملهی پیشدستانه است به جمهوری اسلامی با کمال نامردی. شاید صدر اگه دلش برای این نه تا آدم میسوخت نمیگذاشت خبرش رو توی دنیا توی بوق کنن اینجوری و سعی میکرد موضوع داخلی را اینجوری به بیرون نکشونه. ولی راستش رو بخوای اون شادی صدری که من توی لندن دیدم دیگه رسما از چهارچوب حکومت اومده بیرون و رسما میگه که نمیخواد با حکومت اصلا وارد گفتگو بشه. (حالا درباره اینکه واقعا رفتارش با این گفتارش میخونه حرف هم حرف و حدیث زیاد هست.) اگه دلش برای این آدمها میسوخت راهش رو خیلی هم خوب بلد بود که چجوری جلوش رو بگیره. ولی اون و رفقاش الان دنبال چیزهای دیگه ای هستن.»

فقط این وسط من در تعجبم که کدام احمقی در وزارت اطلاعات زمان خاتمی گذاشته تا خبرنگار سابق روزنامه ‌ی دست راستی و ضد ایران «تایمز» در اورشلیم بیاید و یک دفعه بشود خبرنگار روزنامه ‌ی چپ و منتقد ضد اسراییل گاردین در تهران و یکی دو سال این همه دروغ و مزخرف تولید کند و کسی هم کاری اش نداشته باشد. آن معاونت مطبوعات خارجی پس چه غلطى ميكرده است؟

حالا تو چرا اینقدر از شادی صدر دفاع میکنی؟ نکنه تو رابطش هستی با مهناز افخمی و گلی عامری و هاله اسفندیاری و عباس میلانی؟

من اگه شادی صدر بودم و این شعبون بیمخهای آمریکایی و اسراییلی برام یقه چاک میدادم یه ذره توی مسیری که دارم میرم شک میکردم.

به شادی صدر برای داشتن چنین طرفدارانی تبریک میگویم. لابد یک کاری کرده که از جروسالم پست تا مجاهدین خلق، طرفدارش شدن.

—————————————————————————————————————
درخشان چند هفته بعد در مقاله‌ای ۳۷ صفحه‌ای که آنرا پایان نامه فوق‌لیسانس* خود می‌داند با کپی ‌پیست کردن کامتهای کاربران کامنتهای خشم‌آلود کاربران ایرانی را سنگسار اینترنی خوانده و خود را قربانی سنگسار معرفی کرد!

*او هیچگاه و از هیچ‌دانشگاهی مدرک لیسانس دریافت نکرده‌است